V dnešní již technicky vyspělé době je spousta možností pro tvorbu a zlepšení života handicapovaných pomocí ICT. ICT pomáhá lidem s handicapem zařadit se do společnosti např: sociální sítě, chaty, různé diskuzní fóra atd.
Postižení tedy na sociálních sítích mohou vést normální rozhovory bez jakéhokoli omezení.
Krom ICT pomáhají handicapovaným také různé organizace a sdružení, které mají s určitým druhem handicapu nějaké zkušenosti.
ICT pro zrakově postižené: patří sem zejména počítačová syntéza řeči, systémy TTS (Text-To-Speech); vstupem do systému je text, výstupem řeč. Dále pak mohou využívat systémy automatické rozpoznávání řeči - ASR (Automatic Speech Recognition). Někteří zrakově postižení, a je jich stále méně, dávají přednost Braillským řádkům.
Používají též Braillské tiskárny (embosové tiskárny bodového písma) - jsou to poměrně nákladná zařízení.
Možnosti ICT jsou velice rozšířené. Jsou velikým pomocníkem pro osoby s handicapem. Nikdo by si ani nemohl přečíst knihu, či zavázat boty bez technologie, která je již k dispozici na trhu.
Takové věci, které jsou pro nás rutinou některým nemohly být dopřány. Musí se tedy se svým handicapem vypořádat, a to všemi dostupnými prostředky. Musí se pokusit zjednodušit si život těmito nástroji, či počítačovými softwary.
Ať už se jedná o invalidní vozík řízený brčkem pro osoby, které mohou pouze hýbat hlavou, nebo pro osoby, kteří chtějí pracovat doma a potřebují k tomu speciální počítač.
Nazval bych ICT jako nedílná součást pro nynější společnost, protože pomáhá lidem uplatnit se na trhu práce, či v jiných potřebných odvětvích.