DoporučujemeZaložit web nebo e-shop

Využití ICT pro osoby s handicapem

Podobně jako zdraví patří i nemoc do našich životů. Riziko, že se zraníme nebo vážně onemocníme, je vysoké a s přibývajícím věkem roste.  V České republice je asi 1,9 milionu osob se zdravotním postižením- jsou to lidé zrakově postižené, sluchově postižení, mentálně postižení a další….

Tito lidé, jakož to postižení jak tělesně, tak mentálně mají omezené prostředky ke studiu, práci a uplatnění v dnešní společnosti.

Tělesně, zrakově, sluchově postižení musí žít se svým handicapem celý svůj život. Je to úděl který se nedá ničím zvrátit, ale lze zjednodušit.

Informační a komunikační technologie můžou tedy být jediným nástrojem, jak se může tato skupina lidí rozvíjet, jak pracovat a jak prospět společnosti a sami sobě.

Zrakově postižení:

- Neboli nevidomí lidé mohou vnímat jen sluchem a hmatem. Tyto ostatní smyslové vjemy jsou na takové úrovni, že postižení čtou rukama pomocí tzv. Braillova písma.

- V současné době však již existují různé technologie, které usnadňují zrakově postiženým jejich práci.

- např. počítače s hlasovým výstupem, počítače s braillským řádkem, scanner, který text knihy dokáže sám přečíst atd.

Sluchově postižení:

- Sluch je jeden ze základních smyslů pro dorozumívání mezi lidmi. Lidé s tímto postižením se většinou dorozumívají pomocí znakové řeči, a nebo odezíráním ze rtů.

- Počítač je právě pro sluchově postižené jedinečným způsobem pro seberealizaci a komunikaci ve společnosti. Počítač umožňuje nahradit sluchový nedostatek tak, že převádí zvukové podněty na vizuální. Tímto způsobem se také lidé s tímto postižením učí navzájem se dorozumět. 

Využití:

-         Jsou to především softwarové nástroje:

·        Funkce klávesnice na obrazovce.

·        Ovládání počíteče hlasovými pokyny.

·        Předčítání obsahu textu dokumentu či webu.

 

 

 

-         Poté hardwarové nástroje:

 

·        Klávesnice pro psaní Brailovým písmem

·        Snímače pohybu očí

·        Pomůcky pro ovládání počítače např. pahýlem končetiny, snímání napští svalů, ovládání myši pohybem hlavy, nebo dokonce speciální myš do úst.

 

 

Využití ICT v této oblasti je tedy velice rozšířené. Pomáhá lidem, kteří nemohou chodit, psát a dále se rozvíjet. Lidé s tělesným postižením mohou tedy pracovat na dálku z domova prostřednictvím svého počítače.

Různé programy pomáhají učit lidi se zrakovým nebo sluchovým postižením, jak se vypořádat s nemocí, co mohou udělat pro to, aby si ulehčili život atd.